Легалізація криптовалюти в Україні

В Україні правове регулювання криптовалюти вже довгий час залишалося під питанням. Цифрові активи не підлягали контролю з боку державних органів і величезні суми грошей обходили стороною податковий бюджет України. Чимала кількість впливових чиновників використовували таку ситуацію з вигодою для себе, приховуючи свої кошти від зацікавлених журналістів і декларування доходів, яке є обов'язковим. Так було до 16 березня 2022 року.

Цієї весни президент України Володимир Зеленський підписав оновлений документ 3637 реєстраційного номера, а саме закон «Про віртуальні активи», який виводить криптовалюту з тіні, легалізуючи її. «З цього часу, криптовалютні активи знаходяться в законному статусі», — відзначає міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

«Криптоіндустрія одна з більшості секторів, які динамічно прогресують у світовій цифровій економіці. За попередній рік вартість криптовалюти склала майже 3 трильйони доларів. З усіх сфер діяльності в Україні, жодна з галузей не в змозі надати такі ж успішні цифри приросту капіталу», — стверджує міністр.

У Мінцифрі і Комітеті цифрової трансформації України уточнюють, що Україна входить в ТОП-5 країн світу за кількістю користувачів криптовалюта, має сформовану групу розробників і блокчейн-програмістів. Також в Україні збільшується зростання стартапів пов'язаних з криптовалютами.

Суть закону «Про віртуальні активи» і роль державних регуляторів

Закон буде визначати правовий статус, класифікацію, право власності та регулятори віртуальних активів, а також встановлювати вимоги до реєстрації для постачальників криптоуслуг.

Згідно із законопроектом №3637, криптовласники України отримали легальне право на обмін криптовалюти (наприклад, біткоіни, ефіріум, лайткоін, ріпл, догікоін і ін.), вони зможуть вносити їх в податкові декларації, а також запускати бізнес на підставі блокчейна.

Підписаний Володимиром Зеленським законопроект «Про віртуальних активах» регулюватимуть головні контролери ринку: НБУ і Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Також він створить всі доступні контракти для правового формування цифрових активів і оприлюднить перелік постачальників послуг, пов'язаних з криптовалюта і головні умови і правила для їх реєстрації. Головним аспектом є те, що передбачається впровадження якогось ряду специфічних заходів для відстеження фінансів в сфері цифрових активів, щоб забезпечити безпеку користувачів при угодах з криптовалютами.

Національна комісія з цінних паперів і фондового ринку в свою чергу зобов'язується реалізувати урядову регуляцію в області віртуальних грошей, вона також зможе формувати цикл обороту цифрових активів і надавати персональні дозволу імпортерам послуг в криптовалютной області.

Які переваги зможуть отримати кріптобіржі, обмінники і звичайні користувачі?

  • Іноземні та українські криптобіржі почнуть працювати на території України легально;
  • для банків надається можливість відкривати рахунки для користування криптокомпаніям;
  • громадян України зможуть отримати надійний захист своїх вкладень в цифрові активи;
  • влади країни зобов'язуються надати гарантії судового захисту прав на криптовалюта.

З початку повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2022 року, Російської держави проти суверенітету України, криптовалюта прийняла роль потужного інструменту для залучення додаткової фінансової допомоги ВСУ. Всього за 3 тижні війни український криптофонд зібрав на підтримку армії понад 54 мільйонів доларів в криптовалюта.

Сьогоднішній потенціал криптовалютной індустрії в усьому світі оцінюється мільярдами доларів, це і інвестиції, і бізнес проекти, також щоденні операції звичайних користувачів при купівлі або продажу криптовалюта між собою та обмін криптовалюти на фіатні гроші. Темпи зростання цієї індустрії випереджають всі звичні галузі світової економіки. У зв'язку з прийняттям Володимиром Зеленським закону «Про віртуальних активах», ринок криптовалюта в Україні має можливість зайняти значне місце в секторі цифрового ринку.